پاورپوینت کارگاه مبانی طرحواره درمانی

دسته بندي : علوم انسانی » روانشناسی و علوم تربیتی
دانلود پاورپوینت با موضوع کارگاه مبانی طرحواره درمانی،
با فرمت ppt و در 32 اسلاید قابل ویرایش،

بخشی از پاورپوینت :
آشنایی مقدماتی با طرحواره درمانی (schema therapy) بعنوان یک درمان تلفیقی روان شناختی برای درمانگران و مشاوران
اصطلاح طرحواره در حوزه های مختلفی مورد مطالعه قرار گرفته است . به طور کلی طرحواره یک ساختار ، قالب و چارچوب است.
در فلسفه کانت، طرحواره یک مفهوم از چیزی است که در همه اعضای یک طبقه عمومیت دارد. علاوه براین مفهوم طرحواره در نظریه مجموعه ها، جبر هندسی، تعلیم وتربیت، تحلیل ادبی و برنامه ریزی کامپیوتری نیز برای نامگذاری برخی از حوزه های مختلف به کار برده شده است.
اصطلاح طرحواره تاریخچه ای طولانی در روان شناسی و به طور عمده درحوزه رشد شناختی دارد. در رشد شناختی، طرحواره یک الگوی ثابت درمورد واقعیت یا تجربه است که به افراد برای توضیح آن، برای میانجی گری ادراکی و برای هدایت کردن واکنش هایشان کمک می کند. طرحواره بازنمایی انتزاعی از ویژگی های متمایز یک حادثه  ونوعی نقشه قبلی از عناصر برجسته آن است.به عبارت دیگر ،طرح کلی عناصر برجسته یک واقعه را طرحواره می گویند.
در روان شناسی شناختی، یک طرحواره می تواند به عنوان یک طرح شناختی انتزاعی مطرح شود که به عنوان یک راهنما برای تفسیر اطلاعات وحل مشکلات مورد استفاده قرار می گیرد.گذشته از روان شناسی شناختی ،در حوزه روا نشناسی و روان درمانی، طر حواره به عنوان هر اصل سازمان بخش کلی در نظر گرفته می شود که برای درک تجارب زندگی فرد ضروری است.
اصطلاح طرحواره را آدلر در سال 1929 به کار برد، او معتقد بود که آسیب شناسی روانی بازتاب طرحواره های ناسالم و روان نژند است که زیر بنای سبک زندگی به شمار می روند. (اسپری ، 1994)
 طرحواره ها مبنای پردازش اطلاعات به شمار می روند وکل اطلاعات وارد شده به سیستم شناختی باید در طرحواره ها پردازش شوند.
بک (1967)  طرحواره را در بافتار روان شناسی و روان درمانی به عنوان یک اصل سازمان بخش کلی در نظر گرفته که برای درک تجارب زندگی فرد ضروری است. تقریبا همه تعاریف بر این اصل اعتقاد دارند که طرحواره های شناختی عناصر منظم تعمیم داده شده ای هستندکه عناصر شناختی آن ها در مقابل تغییرات مقاومند و این عناصر تاثیر قدرتمندی روی شناخت وعاطفه اعمال می کنند. بر اساس نظریه های روان درمانی طرحواره های شناختی قدرت فرآیندهای غیر آگاهانه را در تاثیر گذاری روی تفکر ، عاطفه و رفتار نشان می دهد . با این حال بر خلاف اعمال نا آگاهانه در  دیدگاه روان تحلیل گری، طرحواره ها تاثیرات خود را از طریق پردازش اطلاعات نا آگاهانه و نه از طریق انگیزه نا آگاهانه وکشاننده های غریزی اعمال می کنند.
دسته بندی: علوم انسانی » روانشناسی و علوم تربیتی

تعداد مشاهده: 22 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: ppt

تعداد صفحات: 32

حجم فایل:222 کیلوبایت

 قیمت: 30,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • محتوای فایل دانلودی:
    در قالب ppt و در 32 اسلاید، قابل ویرایش.